Для Вас, учні!

ФОНЕТИЧЕСКИЙ (ЗВУКОБУКВЕННЫЙ) РАЗБОР СЛОВА.
    КОЛИЧЕСТВО СЛОГОВ определяется количеством в нём гласных звуков: сколько в слове гласных звуков, столько и слогов.
     В РУССКОМ АЛФАВИТЕ 33 БУКВЫ. звуков, которые обозначают эти буквы гораздо больше. например, буква л может обозначать 2 звука [л] (лук) и [л'] (люк). 

ГЛАСНЫХ БУКВ 10: А, У, О, Э, Ы, И, Е, Ё, Ю, Я. 
А, У, О, Э, Ы - обозначают твёрдость предшествующего согласного звука, и, е, ё, ю, я - мягкость предшествующего согласного.
ГЛАСНЫХ ЗВУКОВ ВСЕГО 6 - [А] [У] [О] [Э] [Ы] [И]. 
ГЛАСНЫЕ БУКВЫ Е, Ё, Ю, Я, и могут иметь 2 звука:
Е -  [ЙЭ]                              ЕСЛИ ОНИ СТОЯТ:
Ё -  [ЙО]                              1) В НАЧАЛЕ СЛОВА;
Ю - [ЙУ]                              2) ПОСЛЕ ГЛАСНОЙ БУКВЫ;
Я -  [ЙА]                              3) ПОСЛЕ Ъ ИЛИ Ь.
И -  [ЙИ]  

СОГЛАСНЫХ ЗВУКОВ 36. 
согласные звуки образуют 6 пар звонких и глухих согласных: 
[б] - [п], [в] - [ф], [г] - [к], [д] - [т], [ж] - [ш], [з] - [с]. 
кроме того, согласные звуки образуют 15 пар ТВЁРДЫХ И МЯГКИХ СОГЛАСНЫХ: 
[б] -[б'], [в] - [в'], [г] - [г'], [д] -[д'], [з] - [з'], [к] - [к'], [л] - [л'], [м] - [м'], [н] - [н'], [п] - [п'], [р] - [р'], [с] - [c'], [т] - [т'], [ф] - [ф'], [х] - [х']. 
звуки [й'], [л], [л'],[м], [м'], [н], [н'], [р], [р'] всегда ЗВОНКИЕ
звуки [х], [х'], [ц], [ч'], [щ'] - всегда глухие
звуки [ж], [ш], [ц] - всегда твёрдые. 
звуки [й'], [ч'], [щ']всегда мягкие. 

БУКВЫ Ъ И Ь НЕ ИМЕЮТ ЗВУКОВ.

ПЛАН ФОНЕТИЧЕСКОГО РАЗБОРА.
1. Запиши слово. произнеси слово по слогам. раздели слово на слоги.
2. Поставить ударение над ударным гласным.
3. Произнеси слово целиком, выделяя каждый звук. запиши слово звуками. 
4. Запиши слово по вертикали. укажи какой звук обозначает каждая буква.   посчитай и запиши внизу количество букв, звуков и слогов.  
5. Дай характеристику каждому звуку.  у гласных указывайте ударный звук или безударный. у согласных – звонкий он или глухой, парный или непарный (в скобках укажи пару по звонкости/глухости, если она есть), твёрдый он или мягкий, парный или непарный (в скобках укажи пару по мягкости/твёрдости, если она есть);
ПРИМЕР:
юб/ка, [й'упка].
ю [й'] – согл., звонк. непарн., мягкий непарн.
    [у]  - гласный, ударный.
б  [п]  - согл., глухой парный ([п/б], твёрдый парный ([б -        б']).
к  [к]  - согл., глухой парный ([к/г], твёрдый парный ([к - к']). 
а  [а] – гласный, безударный


4 б., 5 зв., 2 слога.

Тренажёр по математике


Ми - українці, мова в нас співуча,
Як роса на сонці, мов сльоза пекуча.
Ми ж бо свого роду сьогодення світле -
Збережемо мову чисту і привітну.
Мову треба вчити, мову треба знати,
бо вона священна, як мир, хліб і мати.

     Щорічно 9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови, присвячений українському літописцю Нестору - послідовнику творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.



8 цікавих фактів про українську мову

1. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова було прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання «Енеїди», автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
2. Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі і за кількістю носіїв займає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження після російської мови. На території України більше 32 мільйонів осіб спілкуються українською мовою. Ще близько 4,2 млн. українців проживають в Російській Федерації і також знають українську мову.
3. Цікавим фактом по українську мову є те, вона входить до трійки найкрасивіших мов в світі. На мовних конкурсах в Італії на Франції її визнавали другою за мелодійністю мовою світу.
4. Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера «п». Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є «ф». В українській мові слова, які починається з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.
5. Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ній міститься тридцять літер.
6. Найдовша абревіатура в українській мові — ЦНДІТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Вона складається з дев’ять літер.
7. Найбільшу кількість синонімів має слово «бити». Згідно з «Коротким словником синонімів української мови» їх нараховується 45.
8. Декілька фактів про паліндроми (слово, словосполучення чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються). В українській мові є лише два семибуквених паліндроми: «ротатор» і «тартрат». А до найдовших фраз паліндромів належать «Я несу гусеня» та «Аргентина манить негра». В останньому випадку не враховується буква «ь».

Комментариев нет:

Отправить комментарий